Postavljanje na zemljanu podlogu

Prvi, ujedno i najzastupljeniji, način postavljanja ploča i opločnika je postavljanje na zemljanu podlogu, odnosno na prethodno pripremljenu uvaljanu podlogu od pijeska i šljunka.
Podloga je mnogo važna i mora joj se pokloniti odgovarajuća pažnja. Graditelj treba znati koja je namjena popločavanja, te sukladno tome izvršiti zemljane radove. Ako postoji projekat, pridržavati se projektiranog postupka pripreme tla. Ukoliko projekat ne postoji, preporučuje se uraditi konsolidaciju terena, vodeći računa o nosivosti tla i o drenaži oborinskih voda.
Potrebno je ukloniti površinski sloj humusa do dubine smrzavanja, najmanje 30 cm šire nego gotova popločana površina. Kod iskapanja treba predvidjeti poprečni nagib 2 - 4% za odvodnju površinskih voda. Kako dubina smrzavanja tla kod nas iznosi najviše 60 cm, u toj zoni ne smije biti materijal neotporan na smrzavanje (glinena tla). U slučaju da se materijal nalazi na manjoj dubini, treba ga zamijeniti prirodnim šljunkom i poželjno je ugraditi drenažu.
Na mjesto uklonjenog humusa se nasipa pijesak i šljunak (0-40mm) u debljini 30-50cm, koji se zbija vibronabijačem ili valjkom u slojevima do potrebnog (projektiranog) modula zbijenosti uz istovremeno planiranje odvoda za oborinske vode (predvidjeti nagib od 1 - 2,5%). Za sprečavanje nicanja trave, korova, na taj sloj se preferira staviti Geotekstil ili neke druge slične hemijske preparate.
Dobro pripremljena podloga s adekvatnim modusom nabijenosti i dobrom drenažom osnovni je preduslov za ispravnu ugradnju ploča ili opločnika i njihovu izloženost opterećenjima.
Nakon što se pripremi podloga, počinje ugradnja odnosno postavljanje ploča ili opločnmika:

1. KORAK
Omeđiti površinu s ivičnjacima i betonom, kako bi se spriječilo “rasipanje kocki“ prilikom završnog nabijanja. Ugradnja ivičnjaka oko popločane površine posebno se preporučuje kod voznih površina.

2. KORAK
Nanošenje pjeska granulacije 2 – 4 mm ili 4 – 8 mm u debljini sloja 3-5 cm na već prije pripremljenu i dobro zbijenu podlogu napravljenu od šljunka.

3. KORAK
Poravnanje pijeska granulacije 2 – 4 mm ili 4 – 8 mm pomoću vodilica i aluminijske ili drvene letve, te poravnanje potrebnih padova za lakšu odvodnju oborinskih voda. Preporučuje se površinski pad 1 do 2 %. Kod planiranja visine podloge predvidjeti 5 mm viška za sleganje galanterije kod završnog nabijanja. Poravnata površina se ne sabija i po njoj se ne smije hodati. Savjet je da se poravna samo onoliko koliko se može za jedan dan popločati.

4. KORAK
Postavljanje opločnika ili ploča, strojno ili ručno gumenim čekićem. Ugradnju treba početi s jednog kraja, držati se zamišljenog plana slaganja, koristiti se zategnutim kanapom za održavanje pravca. Za održavanje pravca povremeno koristiti i aluminijsku ili drvenu letvu. Ne postavljati ploče suviše blizu. Ostavljati prostor izmedju njih najmanje 2 mm. Potruditi se da fug linije (prostor između pločica) budu jednake. Kontrolisati svaka 2-3 metra pomoću kanapa ili neke prave letve. Kod ploča koje imaju više boja, prilikom postavljanja se moraju uzimati ploče s više različitih paleta, tj. razne palete simultano (ne raditi samo jednu, pa tek onda ubacivati drugu boju). Ugrađivati samo vizualno ispitan materijal. Ploče sa vidljivim defektima (npr. oštećene u transportu) treba ostaviti za kraj za sječu te popuniti s njima ćoškove.

5. KORAK
Popunjavanje fuga pomoću običnog ili kvarcnog sitnog pijeska na način da se pijesak rasipa po kockama te se pomoću četke ravnomjerno raspoređuje u fuge. Pijesak treba u cijelosti umesti , pri čemu zatvaranje fuga treba kontinuirano izvoditi. Za fugiranje 1m2 potrebno je 6-10 kg pijeska granulacija 0,3-0,6 ili 0,6-1,3 ili 0-2 ili 0-3 ili 0-4 ili 1-3 mm ili sl. Za optimalan dugoročni vijek fugi bolje je primijeniti kvarcni pijesak jer je on oštriji i povezuje bolje od običnog pijeska. Fugiranje je potrebno provesti kad su kocke suhe te pjeskom koji je također suh. Ne koristiti nikakve krečnjačke materijale da bi se izbjeglo rascvjetavanje.

6. KORAK
Dobro očistiti površinu od zaostalog fug pijeska, te pomoću odgovarajućeg vibronabijača, jednom po dužini i jednom po širini nabiti površinu radi postizanja sabijenosti i ravnomjerne nosivosti kocaka. Nabijanje obaviti u suhom stanju vibronabijačem težine do 200 kg, po mogućnosti s gumenom zaštitom.

7. KORAK
Po potrebi ponoviti fugiranje kako bi fuge bile u cijelosti ispunjene te naknadno detaljno očistiti kocke (pomesti i pošpricati vodom, kako bi se uklonila fina prašina).
Ovakvim načinom polaganja betonskog opločnika ili ploča omogućuje se odmah hodanje po njima kao i prelazak automobilom.